MTXL

woensdag, 17 maart 2010 (10:46)

Knorr moet opzouten!

Onlangs stuurde iemand mij de link naar een Salty-commercial van Knorr. Salty heeft naast zijn eigen YouTube-site (500+ abonnees) ook een Twitter- (600+ followers) en Facebook-account (4000+ fans). Gemiddeld is elke commercial ongeveer 50.000 bekeken.
 



Ik kan me voorstellen dat je als kersverse ‘(jr) brand manager Unilever-Knorr-Sidekicks-Canada’ behoorlijk blij bent met dit (bescheiden) social media advertising succesje. Het is eerlijk gezegd ook een bovenste beste prestatie als je bedenkt dat het product niet veel meer is dan een grootverpakking Cup-a-Soup. Ga er maar aan staan. Kom je net vers van de universiteit of hogeschool; helemaal volgestopt met de diepzinnigste marketingtheorieën over merkstrategie, positionering, communicatietactieken en social-media-2.0-underground warfare, mag je vervolgens bij zowat het meest sexy marketingbedrijf op aarde één van de minst sexy producten verkopen: zout in een zakje. Met kleur- en smaakstoffen wel te verstaan.

Gelukkig begrijpen ze bij Unilever heel goed dat je dit product niet zonder slag of stoot aan de man brengt. Het sausje zal zelf dus ook overgoten moeten worden met een dikke laag marketingvet. Next step voor onze brand manager? Het creatiefste (en waarschijnlijk duurste) bureau van het land. Briefing: make it sell. USP: er zit nu minder zout in.

Het resultaat mag er zijn. Ongelooflijk mooi geschoten ‘YouTube-filmpjes’. Salty is werkelijk briljant vormgegeven. Zelfs de meest geharde dokwerker krijgt ongetwijfeld weke gevoelens bij het zien van ons afgeserveerde vriendje. Het reclamebureau zal zeker hoge ogen gooien op de prijzenfestivals voor de meest creatieve reclame. Toch klopt het concept van geen kant en ben ik bang dat zowel bureau als klant zelf ook zijn ingepakt door de hoge aaibaarheidsfactor van Salty en het doel – het verkopen van Sidekicks – uit het oog zijn verloren.

Eerste kritiekpunt is dat je na het zien van de commercials eigenlijk niet eens weet voor welk product er reclame wordt gemaakt. Deels komt dat door een gebrek aan relevantie tussen het verhaaltje en het product, maar ook omdat Salty de aandacht afleidt van het product. Daarnaast drijft het concept volledig op likeability; alleen wil je wel dat de commercial de likeability voor je merk vergroot en niet andersom. Arme Salty is niet meer nodig omdat Knorr Sidekicks minder zout bevat. Dat betekent dus eigenlijk dat Knorr ‘the bad guy’ is! Daarbij komt nog eens dat Salty sowieso nooit gewenst was: omdat Sidekicks minder zout bevat heb je geen zout nodig, maar dat geldt net zozeer als Sidekicks wèl meer zout zou bevatten.  

Ik weet niet hoeveel Sidekicks maaltijden er sinds de start van de campagne zijn verkocht, maar de stijging zou wel eens te verklaren zijn uit het gegeven dat men een gratis peper en zoutstelletje krijgt bij aankoop van drie pakken van het spul (vanwege de flauwe smaak van Sidekicks?). Zijn ze bij Knorr nou saus of zout aan het verkopen?

Wiemer Snijders
Wiemer Snijders is partner en consultant bij Idephix merkingenieurs, een onafhankelijk adviesbureau voor merkpositionering en -portfoliovraagstukken. Voor MarketingTribune schrijft hij maandelijks een column over merken en merkstrategie.


84 Reacties • Categorie: Branding, Creatie, Reclame & Media, MTXL
Bookmark and Share

Reacties

Clemens woensdag, 17 maart 2010, 12:02

Hoi Wiemer,

Wat een negatieve en denigrerende benadering. Lijkt bijna afgunst. Jammerlijk!

Die kersverse (jr) brand manager doet het anders hartstikke goed! Petje af dat hij/zij dit voor elkaar heeft gekregen.

Gelukkig leidt dit tot reacties als jouw column waarin mensen duidelijk kunnen lezen dat het om Knorr gaat. Nee, zo makkelijk kun je niet zeggen dat het doel uit het oog is verloren. Wat betreft je sidekick-badguy verhaal. Ik denk dat een gemiddelde kijker die hele analyse niet doet en met een glimlach naar dergelijk commercials kijkt, feelgood. Happy thoughts rondom Knorr.

Ik moet me natuurlijk beseffen dat columns eigenlijk een beetje afzeikpilaren zijn. Of dat nu terecht of onterecht is…

Groet,
Clemens

Mirjam Rutten donderdag, 18 maart 2010, 11:20

Beetje zouteloze discussie. Er is in elk geval aandacht en ik geloof dat het iedereen altijd daarom gaat. En maar roepen. Wat een kakafonie. Zelfs in de politiek doet men niets anders meer.
Leuk om te volgen maar ook erg vermoeiend. Ik ben helemaal voor de Namibië Style!

Clemens donderdag, 18 maart 2010, 11:27

Namibie Style dan… daar kan je vast meer over vertellen!

Wiemer donderdag, 18 maart 2010, 11:40

Clemens,
Het punt dat ik maak in mijn column is dat - naar mijn mening - vorm voorbij is geschoten aan functie. Daarbij ben ik er niet op uit geweest om een brand manager of organisatie ‘af te zeiken’; dat doe ik immers ook niet. Ik ben kritisch op het concept: Salty is een geweldig vormgegeven en hoogst aaibare ‘advertising property’, maar doet naar mijn mening niets of te weinig voor het merk/ product waarvoor geadverteerd wordt. Ik twijfel er dus aan of de ‘feelgood, happy thoughts’ voor Salty overgedragen worden op het merk Knorr of product Sidekicks. Dat zou namelijk wel het doel moeten zijn van de reclame-inspanningen.

Crux: hoe groot is de zogeheten ‘recall’ van Sidekicks na het zien van deze commercials?

Daarnaast is het raar dat ‘iets van zout’ reclame maakt voor een product met minder zout (vandaar de ‘bad guy’ opmerking). Er is duidelijk veel geld uitgegeven; ik ben alleen bang dat het effectiever uitgegeven had kunnen worden.

Clemens donderdag, 18 maart 2010, 12:24

Hoi Wiemer,

Ik snap je. Maar er zijn manieren van meten naast ‘recall’ die misschien wel meer zeggen over het succes vd campagne. Recall is niet alles bedoel ik.

Het laatste hoeft mijns inziens niet zo te zijn.

Maargoed ik vond de campagne leuk had ik al laten merken en reageer vrij ‘enthousiast’.

Groet,
Clemens

Buy Gold Houston donderdag, 03 maart 2011, 21:27

Salty is een geweldig vormgegeven en hoogst aaibare ‘advertising property’, maar doet naar mijn mening niets of te weinig voor het merk/ product waarvoor geadverteerd wordt. Ik twijfel er dus aan of de ‘feelgood, happy thoughts’ voor Salty overgedragen worden op het merk Knorr of product Sidekicks. Dat zou namelijk wel het doel moeten zijn van de reclame-inspanningen.

Property Investment vrijdag, 04 maart 2011, 11:12

Americans have been selling this view around the world: that progress comes from perfect protection of intellectual property.

scraps para orkut maandag, 07 maart 2011, 20:20

Knorr moet opzouten! by idephix on 28/04/2010. 17 maart 2010 | MarketingTribune | door Wiemer Snijders. Onlangs stuurde iemand mij de link naar een ...

Übersetzung Deutsch Englisch dinsdag, 08 maart 2011, 19:23

Ik twijfel er dus aan of de ‘feelgood, happy thoughts’ voor Salty overgedragen worden op het merk Knorr of product Sidekicks. Dat zou namelijk wel het doel moeten zijn van de reclame-inspanningen.

Portable dvd player zaterdag, 12 maart 2011, 14:52

Luckily, about a year ago I went through this entire process to learn what it all meant. I can tell you, though, I really wish I would have had this resource to get me started! Knorr moet opzouten!

blinds dinsdag, 15 maart 2011, 18:12

Your article is really interesting, its amazing how successful such a product can be using social media, just goes to prove the potential of online efforts!

harry donderdag, 17 maart 2011, 12:59

your article is interesting .Keep posting such articles

meladerm donderdag, 24 maart 2011, 9:22

Cool, this is wonderful, love reading this article. Thank you for sharing.

asset tracking vrijdag, 01 april 2011, 3:11

Awesome article, surprised how effectice social media marketing can be!

ccie bootcamp woensdag, 06 april 2011, 18:45

Thanks everyone, have a nice article.

yoga retreat maandag, 11 april 2011, 16:57

Wonderful work, thank you very much for sharing. It made me realise how powerful social media is.

blinds dinsdag, 19 april 2011, 17:21

Some insightful observations on social media.

premium wordpress themes donderdag, 28 april 2011, 9:33

Er is in elk geval aandacht en ik geloof dat het iedereen altijd daarom gaat. En maar roepen. Wat een kakafonie. Zelfs in de politiek doet men niets anders meer.
Leuk om te volgen maar ook erg vermoeiend. Ik ben helemaal voor de Namibië Style!

oferte invitatii woensdag, 18 mei 2011, 13:12

Jeg fant artikkelen din veldig nyttige og veldig inspirerende for meg. Jeg vil gjerne si at jeg setter pris på arbeidet ditt. Gjør ditt beste i fremtiden. Jeg skal definetely tilbake tilbake til deg.

table pcs donderdag, 19 mei 2011, 17:43

Het laatste hoeft mijns inziens niet zo te zijn.

iPhone5 zaterdag, 21 mei 2011, 4:56

Thanks everyone, individual a squeamish article.

Woodworking Magazines dinsdag, 24 mei 2011, 7:54

Wat zeg je? Vervoer 500 + volgelingen op uw social networking website is echt moeilijk, zelfs als je het doet voor een bekend bedrijf (zoals Knorr).

Weet je wel hoe moeilijk het is dat een eigen merk?

Dee

sesliserbest vrijdag, 27 mei 2011, 16:03

thnks u admin very much

fake grass dinsdag, 07 juni 2011, 5:46

C’est bon ça ! Mais chui d’accord avec Claude…c’est un peu flatiguant de voir tout ça…moins de couleurs serait mieux ! Mais bravo pour ton blog…beau travail.

free itunes woensdag, 15 juni 2011, 13:45

Zelfs in de politiek doet men niets anders meer.
Leuk om te volgen maar ook erg vermoeiend. Ik ben helemaal voor de Namibië Style

Reageren

Smileys

Onthoud mijn persoonlijke informatie

Stuur mij een mail bij een nieuwe reactie

Submit the word you see below:


Pagina 1 van 1