maandag, 02 april 2012 (9:15)
Column Mary Hoogerbrugge
Het bezitten van een auto betekende voor de generatie van mijn ouders vrijheid. De auto bracht onafhankelijkheid; gaan en staan waar je wilde. Voor mijn generatie betekent de auto status. De auto die je rijdt zegt iets over wie je bent en of je behoort tot de groep familiemensen, zakenmannen of postmodernisten. Voor de jongere generatie betekent het hebben van een auto vooral ballast. De kosten, de files, de belasting van het milieu en parkeerproblemen wegen niet op tegen de lusten.
De autobranche wordt door deze betekenisverschuiving gedwongen om invulling te geven aan een bredere behoefte aan mobiliteit. Autovervoer moet worden gezien als een onderdeel van een bredere set van manieren waarop mensen zich verplaatsen.
‘De focus moet worden verlegd van transactie naar het onderhouden van een relatie’
Greenwheels springt hier op in met een auto delen-concept. Greenwheels biedt altijd toegang tot een auto in de buurt en korting voor vaste NS-klanten. Maar ook de introductie van Car2go van Smartin Amsterdam is een voorbeeld. 300 elektrische Smart cars staan klaar om voor een korte periode gehuurd te worden, voor 29 cent per minuut. De auto kan overal achtergelaten worden.
Met de introductie van het mobiliteitsconcept Car2go ontwikkelt Smart zich van een productaanbieder tot een dienstverlener. Met als gevolg dat de focus in de organisatie moet worden verlegd van de transactie naar het onderhouden van een relatie.
Spotify en de cloud
Vergelijkbare ontwikkelingen zien we in de muziekindustrie, waar een abonnement op Spotify het kopen van cd’s heeft vervangen. En op de software-markt, waar consumenten de software en updates uit de cloud halen.
Toegang waardevoller dan bezit
Voor consumenten wordt het hebben van toegang waardevoller dan het bezit. Om te zorgen voor de aansluiting met de consument van morgen, zal elke producent en aanbieder zich moeten afvragen welk serviceconcept bij zijn productcategorie zou passen.
Deze column van Mary Hoogerbrugge (Merkspecialist De Positioneerders) verscheen in MarketingTribune 5, 2012.
6 Reacties • Categorie:
Mening