maandag, 28 november 2011 (8:00)

Merken van Moeder Natuur zijn de mooiste

Misschien weet je wel dat de Nederlandse tuinbouwsector op nummer twee staat als het gaat om het bruto nationaal inkomen. En dat Nederland het land is in de wereld dat de meeste groenten exporteert. En weet je dan ook dat ons land écht de lekkerste tomaten voortbrengt? Stel dat je dat allemaal weet, dan ben ik benieuwd naar hoeveel sterke merken in groenten en fruit je kunt opnoemen. Ik vrees dat het dan iets stiller wordt.



Er bestaan nagenoeg geen ‘Merken van Moeder Natuur’... Niet in groenten en fruit en niet in andere productcategorieën die Moeder Natuur voortbrengt; vlees, vis, brood en bloemen en planten (zuivel uitgezonderd). Deze productcategorieën lopen wat dat betreft anderhalve eeuw achter in marketing; ‘vers’schappen zijn merkloze schappen en blijken daardoor voor de retailer de best renderende te zijn.

Consument wordt graag verleid door stereotype boer
Het is toch eigenlijk frappant dat er geen Merken van Moeder Natuur bestaan, terwijl andere merken al jaren refereren naar 'puur natuurlijke producten van het land'. En dan het liefst met het stereotype boer, waarvan A-merken dankbaar gebruik maken in hun reclames (overigens meestal juist voor producten die niet puur natuurlijk of vers zijn). Want de consument wordt graag door het stereotype boer verleid, zo blijkt. Ook retailers zijn daar gretig in; ‘Ontmoet de teler’ en ‘Het is goed boeren bij...’. Het populaire programma ‘Boer zoekt vrouw’ doet daar nog een schepje bovenop. Heeft iemand doorgehad dat het bijna nooit de boeren zelf zijn die hun producten vermarkten?

Hoe het komt dat er weinig sterke merken in vers bestaan? Dat komt doordat versproducenten (boeren, tuinders, vissers) niet bezig zijn met het bouwen van merken. Zij leggen zich als echte ambachtsmannen vanzelfsprekend toe op het mooiste, lekkerste, gezondste en vooral meest verse product. Dat behoeft toch geen extra merkenidentiteit! Dat is van oudsher zo gegroeid. Alle p’s, behalve die van het product, werden en worden door hen nog steeds uit handen gegeven. (Er wordt veel via de veiling verkocht, waar de plaats en prijs wordt bepaald. Vroeger werden verse producten zonder verpakking verkocht, dus stond er ook geen afzender of promotie op. Want vergis je niet; zo zijn de meeste sterke merken anderhalve eeuw geleden ontstaan!) De ruimte om een merk te bouwen krijgen de versproducenten nu niet meer gemakkelijk terug. Dat is vervelend, juist nu zij zo naarstig op zoek zijn naar extra marge, wat een onderscheidend merk zou kunnen leveren.

Juist nu slimme merken in Vers
Er is veel beweging in Vers; Vers is hot. Door het gedaalde consumentenvertrouwen (ook in voedselveiligheid, door bijvoorbeeld de EHEC-crisis), gaat men nog meer voor lokaal, ambachtelijk, puur natuurlijk,  duurzaam, veilig en vooral vers. Dat schept gelukkig veel ruimte voor (tegen)beweging. Juist nu ontstaan slimme merken, zoals Willem&Drees. Ik verheug me erop ‘de wereld van vers’ ongeromantiseerd te onthullen en de mooiste voorbeelden te tonen. Want iedereen heeft iets met Vers, in ieder geval als consument. En wie weet zijn er markteers die in de toekomst ook willen werken voor de ‘Merken van Moeder Natuur’. Want zeg nou zelf, zijn dit niet de mooiste ‘merken’ ter wereld?
 
Miranda van Kester
Miranda van Kester heeft 'groen bloed', dat zit al generaties in haar familie. Ze is oprichter van Mirakuleus, merkbouwers in vers, founder van de verkiezing Versmarketeer van het Jaar en hoofdredacteur van het Versmagazine. Er is veel beweging in vers door de huidige consumententrends, wat enorm veel kansen biedt voor de echte pioniers. Ín Miranda's maandelijkse column, komen de mooiste voorbeelden aan bod.

3 Reacties • Categorie: MTXL Bookmark and Share

Reacties

Paprikakweker dinsdag, 29 november 2011, 10:07

Tip: Kwekers nemen het heft in eigen handen met de webshop http://www.versvandekweker.nl.

Linda Hofman dinsdag, 29 november 2011, 20:34

Er zijn toch wel wat versmerken. Neem tasty Tom tomaatjes of de appel Pink lady. Of uit het buitenland: chiquita. En Hollands trots In microgroenten Koppert Cress. Maar dat het over het algemeen anders kan, ben ik het helemaal met je eens.

Marius van de Water zondag, 22 januari 2012, 13:22

- Wat zijn merken van moeder natuur? Merken zijn door mensen verzonnen, niet door de natuur.
- Volgens mij zijn er heel veel merken, alleen merken bekendheid geven is een ander vak dan voedsel produceren.
- Voor een individuele boer is een merk in de markt zetten moeilijk en duur, op grotere schaal is bij een versproduct distributie en verspreidingsgebied een beperking.
- Wilem en Drees, Gijs en andere zijn wel goede voorbeelden om wat meer invloed op de markt te krijgen.

Reageren

Smileys

Onthoud mijn persoonlijke informatie

Stuur mij een mail bij een nieuwe reactie

Submit the word you see below:


Pagina 1 van 1