dinsdag, 25 oktober 2011 (8:28)
De netto mediabestedingen in Nederland zijn in het eerste halfjaar van 2011 licht gedaald met 0,5% tot € 1,88 miljard. Terwijl televisie en internet forse groei noteerden, liepen de bestedingen aan print opnieuw sterk terug. Dit blijkt het Halfjaarrapport Netto Mediabestedingen 2011 dat Nielsen binnenkort publiceert. Voor het berekenen van de netto mediabestedingen doet Nielsen twee keer per jaar onderzoek onder uitgevers en media-exploitanten in Nederland. Daarin wordt gevraagd een opgave te doen van de netto advertentie-inkomsten over het betreffende jaar. De audivisuele media hebben een positieve eerste helft van 2011 achter de rug.
Op het oog hebben alleen televisie en internet weinig te lijden onder de economische situtatie. Sinds het dieptepunt van de recessie in 2009 zijn de netto mediabestedingen aan televisie alleen nog maar gestegen. In de eerste zes maanden van 2011 stegen de bestedingen met bijna 9%. Met een toename van bijna 10% groeide internet zelfs nog harder dan televisie. Met name de bestedingen aan display advertising stegen met 18% sterk, net als die aan search (+15%). De allergrootste toename binnen internet vond met meer dan 30% plaats bij de categorie Overig. Daarbinnen vallen de opkomende vormen van online advertising, zoals video en mobile. Hun aandeel in de totale internetbestedingen is echter nog bescheiden.
De printmedia hebben het structureel moeilijk. Advertentie-inkomsten staan al langer onder druk en de daling van de totale netto mediabestedingen in de eerste zes maanden van 2011 kan volledig worden toegeschreven aan print. De gedrukte media leken zich in het eerste halfjaar van 2010 te herstellen, maar over heel 2010 zakten de netto mediabestedingen toch weer. In de eerste helft van 2011 zette die trend zich bij de meeste printmedia voort. Publiekstijdschriften zagen de bestedingen over heel 2010 nog stijgen met bijna 3%, maar in de eerste helft van 2011 is dat herstel verdwenen en komen de bestedingen 9% lager uit dan in de eerste helft van 2010. Bij dagbladen is met een daling van ruim 13% geen sprake van herstel, al was de daling wel iets minder groot dan over heel 2010 gemeten, toen de netto mediabestedingen daalden met 17%. Bij huis-aan-huisbladen liepen de bestedingen met bijna 7% terug, terwijl ze tijdens het dieptepunt van de recessie in 2009 minder te lijden hadden dan de andere printmedia. De daling bij vak-en managementbladen was in de eerste zes maanden van 2011 met 15,5% lager dan de daling over 2010, maar herstel bleef ook nu uit.
1 Reactie • Categorie:
Reclame & Media