maandag, 28 februari 2011 (10:08)
Column Matthijs van den Broek

Vaker in de spiegel van Groupon

“Dat Grauw-pon, moet ik dat apart bij de reservering zetten?”
“Ja, zet er maar even bij, dat is makkelijk.”



Hoewel je bij de kapper eigenlijk beter je mond kan houden; ik kon het toch niet laten. 'Hij bedoelde Groupon, toch?' vraag ik aan mijn kapper, “Ray” voor bekenden, personeel en matties. Ja, dat bedoelde hij inderdaad zei Ray, verongelijkt.

'Wat dóe je daar eigenlijk mee, en hoe gaat dat, wat zijn je ervaringen met Groupon. Verdien je naar nou nog een beetje aan?' ging ik direct enthousiast helemaal los. Met een schaar half in mijn haar vertelde Ray dat ze er mee aan het experimenteren zijn. Dat ze onlangs een actie hadden gedaan waar je 50 procent korting kreeg op een haarbehandeling van 100 euro. En ja, Groupon wil van het "dealbedrag" de helft  dus dan hou je inderdaad twee tientjes over en daarmee ben je nét uit de kosten voor materiaal en verf.

Maar er waren wel 100 mensen in zijn Utrechtse kapsalon geweest die er vroeger nooit kwamen. Ray verwachtte er niet al teveel terugkerend klantbezoek uit te hebben gehaald. 'Dat zijn van die groepen, die gaan gewoon alle aanbiedingen af, zie je nooit weer terug,' was zijn analyse.

Maar toch, mijmerde Ray, terwijl hij half tevreden in de spiegel naar mijn bijna-klare-veel-te-fancy-voor-my-shirt-kapsel loerde, denk ik wel dat het zin heeft. Want misschien is het effect niet diréct, ze merken in de kapsalon wel dat het  drukker is geworden. En die Groupon-gasten, die worden toch allemaal niet door Ray zelf geknipt maar door de juniors óf door de stagiaire. 'Die kan heus wel knippen hoor, ze is echt goed,' bezweerde Ray me. 'Maar ze mist nog een beetje de ervaring, de flair, de losse pols, weet je.' Het was alsof ik bloed rook.

Weet je wat JIJ moet doen, Ray. Ik sprong bijna uit de kapperstoel en riskeerde een schaar in mijn oor of hals. Je moet kappen met adverteren, nog véél meer van die Groupon-gasten inplannen op tijden dat je het helemaal niet druk hebt en je stagiaire bij de hand hebt, ze een kortingskaart van niet teveel procent in de hand duwen als ze weg gaan. En…… terwijl je toch bezig bent. Huur nog een pand en herhaal dat concept. Móet lukken met nog twee extra stagiairs en wat jong personeel. Wereld dominantie, Ray….

Daar zaten wat mitsen en maren aan qua precieze planning want dat kan niet per uur bij Goupon, zei Ray. Maar hij kan met zijn reserveringsysteem wél een beetje plannen met beschikbaarheid. 'Zo heb ik er eigenlijk nog niet over nagedacht,' zei Ray. 'Ja….Dat zou best wel eens kunnen werken'. Aan adverteren had hij eigenlijk een hekel. 'Dat is toch gewerkt geld wat je over de balk gooit.' Vroeger betaalde hij 4000 euro per jaar aan de Gouden Gids. 'En weet je wat een paar regels in het plaatselijke sufferdje kosten, dat is al gauw 400 euro per advertentie.' Ook van korting geven hield hij niet. 'Ik kom nog liever gratis, daar voel ik me beter bij'.

Groupon. De verhalen van ondernemers die toch niet zo heel blij waren met al die extra gasten omdat het deel dat naar Groupon gaat toch wel heel groot is stapelen zich op.  Maar bij Ray staan de lampen staan toch aan als hij open is; de verwarming ook en personeel dat niet altijd aan het werk is, dat kan best wat harder knippen en ervaring opdoen in plaats van fashion magazines te spellen en te roddelen over klanten.

Een klassieke win-win. Word of mouth via Groupon. Doen alsof je zwaar investeert en korting geeft, terwijl het je eigenlijk niets of heel weinig kost. Iedereen blij en de rest in de war. Wég met die Gouden Gids. Weg met het systeem, Ray.

Reageer • Categorie: Consument & Trends, CRM, Direct Marketing, MTXL Bookmark and Share

Reageren

Smileys

Onthoud mijn persoonlijke informatie

Stuur mij een mail bij een nieuwe reactie

Submit the word you see below:


Pagina 1 van 1