Mediabedrijven vrezen forse klap door Google's nieuwe AI modus

- Media
- 13 okt 2025 @ 08:00
- Link
-
Peter van Woensel Kooy
senior redacteur, merk-expert
MarketingTribune - Geen tag
- 13 okt 2025 @ 08:00
- Peter van Woensel Kooy
De introductie van Google AI modus in de Nederlandse zoekmachine zorgt voor grote onrust in de mediasector, blijkt uit onderzoek van het FD. Het nieuwe systeem geeft gebruikers uitgebreide AI-antwoorden op zoekvragen – ook bij nieuws – waardoor veel uitgevers vrezen dat lezers niet langer doorklikken naar hun sites.
‘De impact van deze feature op de manier waarop het publiek nieuws tot zich neemt, kan enorm zijn,’ zegt Herman Wolswinkel, directeur van brancheorganisatie NDP in de zakenkrant.
In Engelstalige markten zijn de gevolgen al zichtbaar. Volgens Press Gazette daalde het verkeer naar de vijftig grootste nieuwssites tussen augustus 2024 en augustus 2025 fors: Forbes.com verloor 53% bezoekers, Washingtonpost.com 41% en CNN.com 31%. Alleen Substack noteerde groei. Hoewel ook sociale media hun nieuwsaanbod temperen, wijzen veel mediabedrijven vooral naar Google’s AI-functies als oorzaak.

Effecten nieuwe AI Modus op bezoek nieuwsmedia.
Grafiek: FD / RVDW; bron: Similarweb
In Nederland blijven de bezoekersaantallen volgens het Nationaal Media Onderzoek voorlopig stabiel, maar mediabestuurders zien donkere wolken samenpakken, meldt het FD. ‘Op korte termijn staat er bij ons nog niks in de fik,’ aldus Stefan Havik van DPG Media, ‘maar voor de lange termijn maak ik mij wel zorgen.’ Rien van Beemen van Mediahuis Nederland noemt het ‘zorgelijk dat Google niet langer doorverwijst, maar zelf het platform wil zijn’.
Volgens Wolswinkel kan Google’s dominante positie botsen met de Europese Digital Markets Act. Uitgevers dringen in Brussel aan op een effectief opt-out-mechanisme voor het gebruik van journalistieke content door AI-bedrijven. Lees het volledige artikel [hier].
bron: Het Financieele Dagblad | foto FT Weekend: Plant / Unsplash
-
Peter van Woensel Kooy
- Werkt bij: MarketingTribune
- Functie: senior redacteur, merk-expert
- Website:http://nl.linkedin.com/in/petervanwoenselkooy
- Profiel »
Nieuwsbrief
- Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
- Inschrijven
Laatste reacties
Word abonnee en ontvang:
- ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
- ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events
Meest gelezen
- Ad Alliance breidt Total Video-innovaties verder uit met HBO...
- RTL AdAlliance benadrukt kracht van vertrouwde media
- Aanzienlijke stijging in positieve houding met de kracht van...
- [column] Welkom in het midfunnel tijdperk
- NRC Vandaag voor derde jaar op rij beste 'Dagelijkse podcast'
- Short-form kan de basis vormen voor jouw nieuwe IP - zo werkt...
Laatste Nieuws
- Short-form kan de basis vormen voor... 12-11-2025
- Aanzienlijke stijging in positieve... 10-11-2025
- RTL AdAlliance benadrukt kracht van... 07-11-2025
- NRC Vandaag voor derde jaar op rij... 06-11-2025
- Ad Alliance breidt Total... 03-11-2025
- Nieuw retailmedia-format brengt... 31-10-2025
MarketingTribune Events
De nieuwste selectie whitepapers
- Waarom de échte strijd nog steeds op de winkelvloer wordt gewonnen
- Klaar voor Black Friday?
- De Future Shopper 2025 report: de belangrijkste shoppertrends die jij moet weten
- Van 'one sizes fits all' naar hyperpersonalisatie in e-mail
- Ben jij klaar voor Wero? De nieuwe Europese betaalmethode komt eraan
- The State of AI in Customer Experience 2025

