Advertentietest op ChatGPT - reacties marketingwereld verdeeld

Advertentietest op ChatGPT - reacties marketingwereld verdeeld
  • Online
  • 21 jan 2026 @ 10:00
  • Link
  • Peter van Woensel Kooy
    Peter van Woensel Kooy

    senior redacteur, merk-expert
    MarketingTribune
  • Geen tag

OpenAI begint de komende weken met het testen van advertenties op ChatGPT in de Verenigde Staten. De advertenties worden zichtbaar voor een deel van de gratis gebruikers en voor abonnees van het laaggeprijsde ChatGPT Go-abonnement. De reacties zijn verdeeld.

Hogere abonnementsvormen, zoals Pro, Business en Enterprise, blijven advertentievrij.

Volgens OpenAI is de test bedoeld om meer mensen toegang te geven tot de AI-tools, met minder gebruikslimieten of zonder dat daar een volledig betaald abonnement voor nodig is. Advertenties verschijnen onderaan antwoorden van ChatGPT, uitsluitend wanneer er een relevante gesponsorde dienst of product aansluit bij het gesprek.

OpenAI benadrukt volgens Marketingweek dat advertenties strikt gescheiden blijven van de inhoudelijke antwoorden. ‘Dit betekent dat je erop moet kunnen vertrouwen dat de antwoorden van ChatGPT worden gedreven door wat objectief nuttig is, en nooit door advertenties,’ aldus het bedrijf. Ook stelt OpenAI dat gebruikersdata en gesprekken niet worden verkocht aan adverteerders en dat advertenties duidelijk als zodanig worden gelabeld.

Advertenties worden niet getoond aan gebruikers die jonger zijn dan 18 jaar of waarvan door OpenAI wordt voorspeld dat zij minderjarig zijn. Daarnaast sluit OpenAI gevoelige en gereguleerde onderwerpen uit, zoals gezondheid, mentale gezondheid en politiek. Gebruikers krijgen bovendien de mogelijkheid om gepersonaliseerde advertenties uit te schakelen.

In een voorbeeld dat OpenAI deelt, kan een gebruiker die ChatGPT vraagt naar bezienswaardigheden in Mexico soms advertenties voor vakanties of reizen te zien krijgen.

Volgens OpenAI is de test bedoeld om meer mensen toegang te geven tot de AI-tools, met minder gebruikslimieten of zonder dat daar een volledig betaald abonnement voor nodig is. Advertenties verschijnen onderaan antwoorden van ChatGPT, uitsluitend wanneer er een relevante gesponsorde dienst of product aansluit bij het gesprek.

OpenAI benadrukt dat advertenties strikt gescheiden blijven van de inhoudelijke antwoorden. ‘Dat betekent dat je erop moet kunnen vertrouwen dat de antwoorden van ChatGPT worden gedreven door wat objectief nuttig is en nooit door advertenties,’ aldus het bedrijf op MW. Ook stelt OpenAI dat gebruikersdata en gesprekken niet worden verkocht aan adverteerders en dat advertenties duidelijk als zodanig worden gelabeld.

Advertenties worden niet getoond aan gebruikers die jonger zijn dan 18 jaar, of waarvan wordt voorspeld dat zij minderjarig zijn. Daarnaast sluit OpenAI gevoelige en gereguleerde onderwerpen uit, zoals gezondheid, mentale gezondheid en politiek. Gebruikers krijgen bovendien de mogelijkheid om gepersonaliseerde advertenties uit te schakelen.

In een voorbeeld dat OpenAI deelt, kan een gebruiker die ChatGPT vraagt naar bezienswaardigheden in Mexico advertenties voor vakanties of reizen te zien krijgen. Tegelijk breidt het bedrijf het ChatGPT Go-abonnement verder uit. Dit abonnement is nu wereldwijd beschikbaar voor circa €9 per maand, tegenover ongeveer €23 voor Plus en circa €235 voor Pro.

De introductie van advertenties op ChatGPT wordt in de marketingsector gezien als een belangrijk kantelpunt. Jon Mew, CEO van IAB UK, noemt de stap in Marketingweek ‘significant’ voor de verdere ontwikkeling van platforms op basis van grote taalmodellen. ‘Zoals bij elke verandering van deze omvang zal de acceptatie door gebruikers minder afhangen van de aanwezigheid van advertenties, en meer van de manier waarop ze worden geïntroduceerd en geïntegreerd in de ervaring,’ zegt hij.

Voor adverteerders roept de stap nieuwe strategische vragen op. ‘De kernvraag voor de marketingindustrie is of LLM-omgevingen worden gezien als een volledig nieuw kanaal, of dat ze simpelweg worden ingepast in bestaande performance- of SEO-modellen,’ aldus Mew.

De advertentietest volgt op eerdere marketinginitiatieven van OpenAI. In september 2025 lanceerde het merk zijn eerste grootschalige merkcampagne voor ChatGPT. Met inmiddels circa 700 miljoen wekelijkse gebruikers wereldwijd stelt OpenAI stevig te investeren in internationale marketing. Internationaal marketingdirecteur Elke Karsens vertelde eerder aan Marketingweek dat het bedrijf zijn marketingteam in Londen bijvoorbeeld wil uitbouwen tot een ‘centre of excellence’. ‘AI verandert hoe werk vandaag wordt gedaan, maar creëert tegelijkertijd ook nieuwe functies en banen,’ aldus Karsens.

beeld: Ilgmyzin | Unsplash

Peter van Woensel Kooy

Nieuwsbrief

  • Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
  • Inschrijven

Laatste reacties

Word abonnee en ontvang:

  • ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
  • ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events

MarketingTribune | Vacatures

Dé plek voor een nieuwe stap in je carrière! Ontvang nieuwe relevante vacatures direct in je inbox:

 

Job Alert


  • MarketingTribune.nl/online bericht over de actuele stand van zaken over het online in contact komen met en verleiden van de klant, met specifieke aandacht voor onder meer e-commerce, online advertising en social media.
  • MarketingTribune: meer over marketing en merken