De eerste Ster-reclame

De eerste Ster-reclame
  • Algemeen
  • 14 jul 2026 @ 09:10
  • Link
  • Tamara de Vos
    Tamara de Vos

    Allround redacteur
    BBP Media
  • Geen tag

Reclame is een tijdsdocument. Wat ooit schuurde, choqueerde of baanbrekend was, zegt vaak minstens zoveel over de samenleving als over het merk zelf. In de rubriek 'Wie is er niet groot mee geworden' duiken we het reclameverleden in, op zoek naar spraakmakende campagnes - van iconische printadvertenties tot memorabele tv-commercials - die hun tijd hebben getekend. Deze week: de eerste uitzending van de televisiereclame.

Televisiereclame was tot in de jaren zestig allesbehalve vanzelfsprekend. Toen minister Maarten Vrolijk in 1965 de Stichting tot Uitzending van Reclame (SUR) instelde, stuitte dat op felle weerstand. Consumentenorganisaties, omroepen en kranten vreesden verstoring van programma’s en verlies van advertentie-inkomsten. De discussie liep zo hoog op dat het bijdroeg aan de val van het kabinet-Marijnen. De SUR werd in 1966 omgedoopt tot Ster (Stichting Etherreclame) en pas in 1967 wist minister Marga Klompé de nieuwe Omroepwet door de Kamer te loodsen. Reclame kwam onder streng toezicht te staan en kranten kregen een compensatieregeling voor misgelopen omzet.

Pionierswerk

Op 2 januari 1967 om 18:55 uur op Nederland 1 ging het eerste Ster-blok de lucht in, met ironisch genoeg een reclame van de kranten zelf. In datzelfde blok volgden merken als Gero (bestek), Kwatta chocolade (met de Nederlandse zanger Ramses Shaffy), spellenfabrikant Jumbo, Zenith (horloge, let op de echte bontjas) en Syntraciet (kolen). De commercials waren pionierswerk: eenvoudig, letterlijk en vaak gemaakt door reclamemakers zonder ervaring met televisie. De regels waren streng. Geen misleiding, geen seksualiteit, geen kinderen die hun ouders overtuigen en niets dat in strijd was met ‘goede smaak en fatsoen’. De eerste Ster-reclames waren, zoals een maker het later noemde, ‘zo puriteins als de pip’. Wat begon als een omstreden experiment groeide uit tot een vaste pijler onder het Nederlandse reclamemodel.

Zie hier het eerste reclameblok



Tamara de Vos

Nieuwsbrief

  • Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
  • Inschrijven

Word abonnee en ontvang:

  • ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
  • ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events

MarketingTribune | Vacatures

Dé plek voor een nieuwe stap in je carrière! Ontvang nieuwe relevante vacatures direct in je inbox:

 

Job Alert


  • MarketingTribune.nl: presenteert en duidt het brede palet aan ontwikkelingen in het vakgebied marketing.
  • MarketingTribune: meer over marketing en merken