FSIN: Nederlanders eten uitbundiger maar minder vaak buiten de deur

- Food-en-retail
- 31 jul 2026 @ 15:30
- Link
-
Peter van Woensel Kooy
senior redacteur, merk-expert
MarketingTribune - Geen tag
- 31 jul 2026 @ 15:30
- Peter van Woensel Kooy
Nederlanders kiezen steeds bewuster wanneer ze buiten de deur eten. Ze bezoeken restaurants, lunchzaken en andere horecalocaties minder vaak dan een jaar geleden, maar zijn bereid per bezoek juist meer te besteden. Dat blijkt uit de eerste FSIN FoodPulse, een nieuwe kwartaalmonitor van het FoodService Instituut Nederland (FSIN)
FSIN is een onafhankelijke kennisinstituut dat onderzoek doet naar ontwikkelingen in de Nederlandse foodservicemarkt.
In het tweede kwartaal van 2026 lagen de totale bestedingen aan eten en drinken buitenshuis volgens de onderzoekers 2,1 procent lager dan een jaar eerder. Die daling komt volledig doordat consumenten minder vaak buitenshuis eten. Het gemiddelde bedrag dat zij per bezoek uitgeven, steeg juist met 1,8 procent.
Volgens het FSIN verandert daarmee ook het eetgedrag van Nederlanders. Uit eten gaan is minder vanzelfsprekend geworden en wordt vaker gereserveerd voor een sociale gelegenheid, een bijzondere ervaring of momenten waarop gemak echt meerwaarde biedt.
FSIN-directeur Patrick Bramer ziet een consument die kritischer keuzes maakt. 'Het sentiment onder consumenten staat door tal van nationale en internationale ontwikkelingen onder druk. De foodshopper wordt daardoor bewuster en beter georganiseerd. Nederlanders letten nadrukkelijker op wat zij uitgeven, plannen hun aankopen zorgvuldiger en gaan minder vanzelfsprekend buiten de deur eten. Een restaurantbezoek moet steeds vaker echt iets toevoegen. Het moet een sociale ervaring, een bijzondere gelegenheid of een duidelijke vorm van gemak zijn.'
Het onderzoek laat zien dat prijs daarbij een steeds grotere rol speelt. Bijna twee derde van de consumenten, 65,5 procent, vindt eten buitenshuis te duur. Ook is de tevredenheid over de prijs-kwaliteitverhouding afgenomen ten opzichte van een jaar geleden.
Tegelijkertijd veranderen ook de gewoonten thuis. Nederlanders werken vaker met boodschappenlijstjes, koken vaker voor meerdere dagen en plannen hun uitgaven bewuster. Daarnaast ervaren zij minder tijdsdruk, waardoor impulsaankopen en spontane restaurantbezoeken afnemen. De behoefte aan gemak blijft bestaan, maar wordt vaker afgewogen tegen prijs en toegevoegde waarde.
Ondanks de lagere bezoekfrequentie ziet Bramer geen consument die volledig afhaakt. 'De gemiddelde besteding per bezoek stijgt met bijna 2 procent. Consumenten zijn dus niet minder bereid om te betalen, zij doen het selectiever en minder vaak. Voor ondernemers betekent dat: wie het bezoek de moeite waard maakt, houdt een consument die daar ook voor wil betalen.'
De nieuwe FSIN FoodPulse combineert feitelijke bestedingsgegevens met onderzoek naar de houding van consumenten ten opzichte van buitenshuis eten. De monitor moet de foodsector elk kwartaal inzicht geven in veranderingen in koopbereidheid en consumentengedrag. De eerste meting komt uit op een index van 98,0, waarbij 100 het niveau van een jaar eerder vertegenwoordigt. Dat wijst erop dat consumenten nog altijd voorzichtig zijn, al is de koopbereidheid iets verbeterd ten opzichte van het eerste kwartaal van dit jaar.
De resultaten zijn gebaseerd op een representatief onderzoek onder 1.560 Nederlanders tussen de 18 en 80 jaar, in samenwerking met onderzoeksbureau Q&A in opdracht van FoodService Instituut Nederland.
foto: Louis Hansel | Unsplash
-
Peter van Woensel Kooy
- Werkt bij: MarketingTribune
- Functie: senior redacteur, merk-expert
- Website:http://nl.linkedin.com/in/petervanwoenselkooy
- Profiel »
Laatste reacties
Nieuwsbrief
- Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
- Inschrijven
Meest gelezen
Word abonnee en ontvang:
- ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
- ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events
Laatste Nieuws
- FSIN: Nederlanders eten uitbundiger... 31-07-2026
- Intertoys start social... 31-07-2026
- Nederlandse Brouwers: 'biersector... 29-07-2026
- Vaseline brengt online 'slide' trend... 29-07-2026
- Jasper Spaargaren (The Flower Farm):... 28-07-2026
- Tikkie viert jubileum met... 27-07-2026
MarketingTribune Events
- 28sep 2026
Masterclass AI-Geletterdheid
- 29sep 2026
CustomerFirst Congres
- 8okt 2026
Shopping Today
De nieuwste selectie whitepapers
- SEO vs. GEO: zó word je het antwoord op de zoekvraag van 2026
- Unified Commerce; van versnipperd ecosysteem naar één platform
- De Brandformance Paradox. Een onderzoek naar de succesformule achter duurzame marketinggroei.
- Kies voor een tijdelijk winkelconcept met langdurige impact!
- Waarom fysiek vergaderen juist nú het verschil maakt




