[column] Het gevoelde verschil
![[column] Het gevoelde verschil](/food-en-retail/weblog/2026/07/column-het-gevoelde-verschil/private-label.jpg)
- Food-en-retail
- 9 jul 2026 @ 08:00
- Link
-
Andries Hiemstra
Principal consultant
[ah]consulting - Geen tag
- 9 jul 2026 @ 08:00
- Andries Hiemstra
Het prijsverschil tussen A-merken en huismerken groeit. Tegelijk lijkt het gevoelde verschil voor veel consumenten kleiner te worden. Dat maakt de opmars van het huismerk interessant. Misschien zegt die ontwikkeling uiteindelijk minder over huismerken dan over merkwaarde. 'Het gesprek over huismerken gaat inmiddels verder dan over prijs alleen.'
Recent liep ik met mijn winkelwagen door de bouwmarkt. Eerlijk is eerlijk, met twee linkerhanden ben ik niet bepaald het type dat vrijwillig op zaterdag tussen schroeven, kit en muurverf staat. Maar met de zomervakantie in zicht moesten er thuis nog wat dingen gebeuren. Voor me lagen bij de verfbenodigdheden twee bijna identieke producten. De verpakking verschilde nauwelijks. De toepassing ook niet. Alleen het prijskaartje trok direct mijn aandacht. Het bekende A-merk kostte bijna twee keer zoveel als het huismerk ernaast. Ik bleef er langer naar kijken dan waarschijnlijk nodig was.
Vergelijken onderdeel van aankoop
Jarenlang werd het huismerk gezien als alternatief voor wie vooral op prijs lette. Inmiddels voelt dat beeld gedateerd. Huismerken zijn zichtbaarder geworden, consistenter in kwaliteit en vaak nauwelijks nog een compromis in de dagelijkse ervaring van consumenten. Niet alleen in de supermarkt, maar net zo goed in bouwmarkten, drogisterijen en interieurwinkels. Misschien verklaart dat ook waarom het gesprek over huismerken inmiddels verder gaat dan over prijs alleen.
Zichtbaarheid was lange tijd een belangrijk concurrentievoordeel voor merken. Tegenwoordig is vergelijken onderdeel geworden van bijna elke aankoop. In winkels en online verschijnen alternatieven direct naast elkaar. Reviews, aanbiedingen en prijsvergelijkingen maken verschillen tussen producten transparanter. Waar merken vroeger vaak vanzelfsprekend werden gekozen, wordt die keuze steeds vaker bewust afgewogen. Naarmate vergelijken makkelijker wordt, verandert ook de manier waarop consumenten waarde beoordelen. Het prijsverschil is zichtbaar. Het verschil in kwaliteit vaak ook. Daardoor komt één vraag steeds nadrukkelijker op tafel: waar betaal ik eigenlijk extra voor? Die vraag gaat niet alleen over prijs, maar over waarde.
Waarde
Huismerken hebben een eigen identiteit gekregen en zijn steeds nadrukkelijker aanwezig in categorieën waar bekende merken lange tijd de norm waren. Niet als tijdelijke keuze, maar als vertrouwd onderdeel van het dagelijks koopgedrag. Dat zegt uiteindelijk misschien minder over huismerken dan over merkwaarde. Zodra het prijsverschil groter wordt dan het gevoelde verschil, komt de meerwaarde van een merk onder een vergrootglas te liggen. Dan blijkt welke merken een plek hebben opgebouwd die verder gaat dan zichtbaarheid alleen. Merken die consumenten het gevoel geven dat ze weten wat ze kunnen verwachten. Juist dat maakt de ontwikkeling van huismerken interessant. Niet als teken dat consumenten merken de rug toekeren, maar omdat ze kritischer kijken naar het verschil tussen prijs, kwaliteit en betekenis. Misschien zit daar wel de belangrijkste ontwikkeling van dit moment. Niet in het succes van het huismerk, maar in de manier waarop consumenten waarde beoordelen.
Dat is niet alleen een consumentenvraag. Het is ook een vraag waar merken elke dag opnieuw antwoord op moeten geven.
Dit artikel verscheen eerder in editie 07, 2026. Met een abonnement op MarketingTribune lees je onze content vers van de pers.
Geen tijd om dagelijks de site te checken? Schrijf je dan in voor onze gratis nieuwsbrief!
-
Andries Hiemstra
- Werkt bij: [ah]consulting
- Functie: Principal consultant
- Website:https://ahconsulting.nl/
- Profiel »
Laatste reacties
Nieuwsbrief
- Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
- Inschrijven
Meest gelezen
- Bol lanceert merkcampagne 'Effe bollen'
- McDonald's haalt internationale menu-items naar Nederland
- McDonald’s haalt wereldmenu naar Nederland
- [marketeer 257] Marina den Hengst - The Bakeroom: 'Marketing...
- Jumbo lanceert schoonmaaklijn met mater familias
- Eru en Kesbeke zien co-branding als investering in merkwaarde
Word abonnee en ontvang:
- ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
- ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events
Laatste Nieuws
- Nestlé lanceert Kids-snacklijn09-07-2026
- Intertoys viert jubileum met... 08-07-2026
- Thuisgekookt, Plus en Mepal pareren... 08-07-2026
- Jumbo zet zomersmaken centraal07-07-2026
- McDonald’s haalt wereldmenu naar... 07-07-2026
- Albert Heijn prolongeert ieder B tje... 06-07-2026
MarketingTribune Events
- 28sep 2026
Masterclass AI-Geletterdheid
- 29sep 2026
CustomerFirst Congres
- 8okt 2026
Shopping Today
De nieuwste selectie whitepapers
- SEO vs. GEO: zó word je het antwoord op de zoekvraag van 2026
- Unified Commerce; van versnipperd ecosysteem naar één platform
- De Brandformance Paradox. Een onderzoek naar de succesformule achter duurzame marketinggroei.
- Kies voor een tijdelijk winkelconcept met langdurige impact!
- Waarom fysiek vergaderen juist nú het verschil maakt




