[onderzoek] Consumenten kiezen bewuster voor duurzame winkels en producten
- Food-en-retail
- 27 mrt 2023 @ 08:34
- Link
-
Peter van Woensel Kooy
senior redacteur, merk-expert
MarketingTribune - MVOFoodMarketing
- 27 mrt 2023 @ 08:34
- Peter van Woensel Kooy
Uit een recente studie blijkt dat investeren in Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen (MVO) niet alleen vanwege regelgeving belangrijk is, maar ook vanwege de wensen van de consument.
Ruim de helft van de Nederlandse consumenten kiest wel eens bewust voor een winkel omdat deze zich inzet voor mens, milieu of maatschappij. Onder Gen Z is dit zelfs 63%. Het onderzoek, uitgevoerd door onderzoeksbureau Ruigrok, biedt inzichten die relevant zijn voor elke retailer, ongeacht de grootte, locatie of branche.
Consumenten vinden duurzaamheid belangrijk in retail
Uit het onderzoek blijkt dat volgens driekwart van de Nederlandse consumenten duurzaamheid belangrijk is voor zowel bedrijven in het algemeen (74%) als winkels en supermarkten specifiek (79%). Generatie Z vindt dit vooral belangrijk voor kleding- en schoenenwinkels (65%), terwijl Babyboomers en Generatie X vaker bouwmarkten en tuincentra noemen (60%).
'De resultaten van ons onderzoek zijn duidelijk', zegt Marit Klooster, algemeen directeur van Ruigrok. 'Consumenten willen dat bedrijven hun verantwoordelijkheid nemen en zich inzetten voor duurzaamheid. Het is belangrijk om hierin mee te gaan en te investeren in een duurzaam assortiment. Dit is niet alleen goed voor de planeet, maar ook voor de omzet.'
Afvalbeperking, recycling en energiebesparing zijn belangrijk
Nederlandse consumenten geven aan dat winkels en supermarkten zich vooral moeten richten op afvalbeperking, recycling en energiebesparing. Bij supermarkten is ook lokale betrokkenheid een belangrijk aandachtspunt. En bij online winkels is naast afvalbeperking ook duurzaam transport van belang.
Duurzaamheid beïnvloedt de keuze van consumenten voor winkels en producten
Duurzaamheid speelt voor consumenten een rol bij zowel de keuze voor een winkel als de keuze van producten in een winkel. Meer dan de helft van de consumenten kiest wel eens bewust voor een winkel die iets terugdoet voor milieu, mens of maatschappij. En drie op de vijf consumenten vinden het belangrijk om in een winkel duurzame producten te kunnen kiezen. Consumenten houden ook rekening met hun eigen invloed op milieu, mens en maatschappij en kopen geregeld bewust tweedehands of in een fysieke winkel in plaats van online.
(PvWK, beeld: Victor / Unsplash)
Over het onderzoek
'In het What’s Happening Retail rapport bekijken we de trends en ontwikkelingen in de retailsector. Wil je meer consumenteninzichten op het gebied van duurzaamheid in de retailbranche? Dan kan je het volledige rapportage gratis downloaden via deze link. Het onderzoek is op eigen initiatief uitgevoerd door marktonderzoekbureau Ruigrok onderzoek en advies. De doelgroep van het onderzoek bestaat uit Nederlandse consumenten van 18 jaar en ouder. De steekproef is representatief naar geslacht, leeftijd en opleidingsniveau. De datacollectie vond plaats van 3 tot en met 17 februari 2023. In totaal hebben 633 Nederlanders de online vragenlijst volledig ingevuld.'
(bron: WHR / Ruigrok)
-
Peter van Woensel Kooy
- Werkt bij: MarketingTribune
- Functie: senior redacteur, merk-expert
- Website:http://nl.linkedin.com/in/petervanwoenselkooy
- Profiel »
- Rokkies
- gedrag
- WHO
- mvo
- Caroline van Teeffelen
- consultant
- onderzoek
- Silodam
- Gen Z
- Ruigrok
- duurzamheid
- Marit Klooster
- research
- Research
Laatste reacties
Nieuwsbrief
- Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
- Inschrijven
Meest gelezen
- Jumbo biedt bruidstaarten voor een supermarktprijs
- [marketeer 250] Stephan Tieleman - oprichter Fashioncheque
- Grolsch opent pop-up voor perfect koud bier
- Intertoys verkent social commerce via livestream
- KHN Kompas: horecatrends tonen verschillen tussen generaties
- Vivera en De Vegetarische Slager spelen in op nieuwe Schijf...
Word abonnee en ontvang:
- ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
- ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events
Laatste Nieuws
- KFC kiest soundlogo uit community01-05-2026
- Samsung en Patta Running Team slaan... 01-05-2026
- Bloemencollectief ambieert... 30-04-2026
- Vivera en De Vegetarische Slager... 29-04-2026
- Fabel Friet geeft deel... 27-04-2026
- Jumbo biedt bruidstaarten voor een... 24-04-2026
MarketingTribune Events
- 19mei 2026
Retail Media Day 2026
- 11jun 2026
NIMA Marketing Day 2026
De nieuwste selectie whitepapers
- Kies voor een tijdelijk winkelconcept met langdurige impact!
- De Brandformance Paradox
- E-mail in 2026: inzichten van experts, gebaseerd op miljarden datapunten
- Wero komt eraan: wat betekent dit voor jouw webshop?
- Waarom fysiek vergaderen juist nú het verschil maakt




