Rechtzaak over blokkade Russische media
- Media
- 30 mei 2022 @ 08:25
- Link
-
Peter van Woensel Kooy
senior redacteur, merk-expert
MarketingTribune - PolitiekNieuwsmedia
- 30 mei 2022 @ 08:25
- Peter van Woensel Kooy
Diverse internetproviders, de NVJ (Nederlandse Vereniging van Journalisten, red.), het Persvrijheidsfonds en Bits of Freedom, stappen naar het Europese Hof van Justitie vanwege de opmerkelijke blokkade van Russische staatsmedia.
Na de Russische 'speciale interventie' in Oekraïne besloten de Europese regeringsleiders dat de Russische media RT en Sputnik in de gehele Europese Unie moeten worden geblokkeerd. Door verschillende media en andere organisaties werd dit als regelrechte EU-censuur ervaren, die eigen meningsvorming in de weg staat en zich bovendien onttrok aan democratische controle zoals in het 'vrije Westen' normaal zou moeten zijn.
'We zijn geen fans van RT en Sputnik', benadrukt Thomas Bruning, de secretaris van de NVJ op de NOS. 'Het is staatspropaganda. Maar als regeringsleiders zelfstandig informatie kunnen verbieden, raakt dat de democratische rechtsstaat als geheel.'
'Dit besluit is genomen met paniek en haast', zegt Anco Scholte ter Horst van Bits of Freedom, een van de providers die deelneemt aan de rechtzaak. 'Het is niet proportioneel en zet de deur open voor meer van dit soort blokkades.'
Elon Musk besloot eerder zijn satellietnetwerk boven Oekraïne open te gooien ter informatie van bewoners van het oorlogsgebied, maar wel op voorwaarde dat er dan ook tegengestelde meningen en zelfs propaganda (zoals via Russische staatsmedia) toegang tot kregen. Want vrijheid van meningsuiting en - informatie mag volgens Musk niet willekeurig worden beperkt. Bruning (NVJ): 'Met een verbod voorkom je dat iederéén die informatie kan opvragen, ook wetenschappers en journalisten. Wij vinden het niet aan Europese regeringsleiders om te bepalen wat er wel en niet op internet te vinden is.'
Onder Nederlandse journalisten wordt al gekscherend over het 'Europese Ministerie van de Waarheid' gesproken. Providers als BIT, MijnDomein en A2B hebben zich volgens de NOS aangesloten bij de zaak. 'Grote partijen als KPN en Ziggo ontbreken.' Lees hier verder.
(PvWK | bron: NOS, Twitter en NVJ ; beeld: Pixabay /Pexels)
-
Peter van Woensel Kooy
- Werkt bij: MarketingTribune
- Functie: senior redacteur, merk-expert
- Website:http://nl.linkedin.com/in/petervanwoenselkooy
- Profiel »
Nieuwsbrief
- Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
- Inschrijven
Laatste reacties
Word abonnee en ontvang:
- ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
- ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events
Meest gelezen
- Mercurs 2025: de genomineerden zijn bekend
- Ad Alliance en RTL testen nieuwe Split Screen-reclamevorm
- Stichtingen borgen onafhankelijkheid NU.nl en RTL Nieuws
- Avant Garde opnieuw gelanceerd als Nederlands modeblad
- Onderzoek PepsiCo bevestigt merkimpact via Fast-kanalen Talpa
- Mediabedrijven vrezen forse klap door Google's nieuwe AI modus
Laatste Nieuws
- Mediabedrijven vrezen forse klap... 13-10-2025
- Onderzoek PepsiCo bevestigt... 10-10-2025
- Avant Garde opnieuw gelanceerd als... 10-10-2025
- Ad Alliance en RTL testen nieuwe... 07-10-2025
- Stichtingen borgen onafhankelijkheid... 07-10-2025
- Mercurs 2025: de genomineerden zijn... 02-10-2025
MarketingTribune Events
De nieuwste selectie whitepapers
- Ontdek de kracht van merkactivatie
- Boost je omzet met deze top 10 marketing automations
- Boost engagement & retention with proven gamification strategies
- AI Alone won't save CX. Resolution will.
- Een bewust slanker technologielandschap
- From Insights to Impact: AI Strategies for the Modern Contact Centre
- Retail transformeren voor de toekomst: gids voor Unified Commerce
- De basis voor omnichannel succes