Olifantenpaadjes wijzen de weg naar McDonald's

Olifantenpaadjes wijzen de weg naar McDonald's
  • Food-en-retail
  • 27 mrt 2026 @ 12:00
  • Link
  • Peter van Woensel Kooy
    Peter van Woensel Kooy

    senior redacteur, merk-expert
    MarketingTribune
  • Geen tag

In een nieuwe print- en outdoorcampagne laten McDonald’s Nederland, TBWA\ Neboko en OMD Nederland zien dat de route naar een restaurant soms al door bezoekers zelf is uitgestippeld. Niet via officiële paden, maar via zogenoemde olifantenpaadjes: informele shortcuts die spontaan ontstaan wanneer mensen de kortste weg kiezen.

Nederland telt duizenden van zulke paadjes. Ze ontstaan omdat mensen instinctief hun eigen route maken. Vanuit dat gegeven werd onderzocht of diezelfde logica ook zichtbaar is in de richting van McDonald’s-restaurants.

Voor de campagne zijn de paden niet bedacht, maar daadwerkelijk opgespoord. Door open map-data te combineren met de locaties van McDonald’s ontstond een kaart met onofficiële routes die eindigen bij de Golden Arches. De gevonden paadjes zijn vervolgens gefotografeerd zoals ze er in werkelijkheid bij liggen.

‘Olifantenpaadjes ontstaan nooit zomaar,’ zegt Els Dijkhuizen, CMO van McDonald’s Nederland. ‘Ze laten zien waar mensen echt naartoe willen – en in dit geval blijkt dat vaak gewoon McDonald’s te zijn. We begrijpen de drang om de kortste route te nemen, maar veilig aankomen blijft uiteindelijk belangrijker dan snel aankomen.’

Bekijk de nieuwe film hier:



De campagne wordt lokaal uitgerold via outdoor en advertenties in dagbladen, onder meer in Almelo, Eindhoven, Venray, Woerden en Lemmer. In elke stad tonen billboards een gefotografeerd olifantenpaadje uit diezelfde omgeving dat richting een McDonald’s-restaurant loopt.

McDonald’s benadrukt dat de campagne geen oproep is om vaker gebruik te maken van dergelijke paden of om regels te negeren.

‘Creatief gezien is dit bijna het tegenovergestelde van wat we normaal doen,’ zegt Erik Falke, executive creative director bij TBWA\ Neboko. ‘De kracht zit erin dat we niets hebben bedacht. Deze shortcuts naar McDonald’s bestaan al; wij hebben ze alleen gevonden en vastgelegd.’

Credits
Opdrachtgever: McDonald’s Nederland
Bureau: TBWA\ Neboko
Media: OMD Nederland

Peter van Woensel Kooy

Laatste reacties

Nieuwsbrief

  • Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
  • Inschrijven

Word abonnee en ontvang:

  • ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
  • ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events

MarketingTribune | Vacatures

Dé plek voor een nieuwe stap in je carrière! Ontvang nieuwe relevante vacatures direct in je inbox:

 

Job Alert

Partners:

Brand Builders
ChannelUp
Young Perfect

  • MarketingTribune.nl/food-en-retail is het toonaangevende informatieplatform voor en over retail in Nederland. Nieuws, meningen, achtergronden, trends op het gebied van detailhandel en e-commerce? Geen professional in retail kan zonder.
  • MarketingTribune: meer over marketing en merken