NMO: kijktijd TV krimpt nauwelijks in 2023, verkiezingsuitslag best bekeken

NMO: kijktijd TV krimpt nauwelijks in 2023, verkiezingsuitslag best bekeken
  • Media
  • 11 jan 2024 @ 14:44
  • Link
  • Michiel van Zaane
    Michiel van Zaane

    Allround Redacteur
    BBP Media
  • Geen tag

In 2023 keek de Nederlander gemiddeld 132 minuten per dag naar televisiezenders (2 uur en 12 minuten); in 2022 was dit 2 uur en 18 minuten. De NPO was de best bekeken omroep, Nederland Kiest de Uitslagen op 22 november op NPO1 had het hoogste aantal kijkers.

Dat blijkt uit het jaaroverzicht van 2023 van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De Nederlander keek in 2023 gemiddeld per dag 100 minuten live naar televisiezenders. Het percentage uitgesteld kijken binnen zes dagen na de uitzenddag steeg in 2023 naar 24%, wat overeenkomt met 32 minuten per dag. In 2022 was dit nog 30 minuten per dag.

Het vernieuwde kijkonderzoek startte op 28 augustus 2023. Naast verbeterde gebruiksvriendelijkheid en een groter panel, is de techniek van de meting fijnmaziger en is het mogelijk om nieuwe vormen van reclame zoals addressable advertising in kaart te brengen. Het geeft op termijn ook inzicht in het online kijkgedrag op álle devices en in het kijkgedrag buitenshuis. De kijkcijfers van SKO zijn gebaseerd enkel op het kijkgedrag gemeten via alle tv-toestellen in het huishouden. Het kijken via een smartphone, tablet, laptop en PC zit vooralsnog niet in deze cijfers.

Kijktijd
Onderstaande kijkcijfers gaan over het kijkgedrag naar televisiezenders tijdens uitzending (live) en uitgesteld kijken tot en met zes dagen na uitzenddag.

De totale tijd die voor het televisiescherm wordt doorgebracht was 187 minuten over de gehele dag in 2023. Daarin zit naast de kijktijd (inclusief live en uitgesteld kijken), ook de tijd aan het bekijken van bijvoorbeeld overige video on demand via het televisiescherm. In 2023 bedroeg de gemiddelde kijktijd naar televisiezenders over de gehele dag 132 minuten. In 2022 was dit 138 minuten. In 2021 was dit 154 minuten.


Grafiek 1: Kijktijd naar kijkmoment, gehele dag (02-26 uur), 6 jaar en ouder.

Marktaandelen zenders
De NPO behaalde in 2023 over de gehele dag gezamenlijk een gemiddeld marktaandeel van 34,4%. De zenders van RTL Nederland behaalden een marktaandeel van 25,1% en de Talpa Network zenders 17,1%. In het avondtijdvak behaalde de NPO een marktaandeel van 36,2%, de zenders van RTL Nederland 29,3% en de Talpa Network zenders 19,3%. De zender NPO 1 heeft het hoogste marktaandeel behaald, gedurende de dag was dit 23,4% en in de avond was dit 23,6%.


Grafiek 2: Marktaandelen 2022 en 2023, gehele dag (02-26 uur), 6 jaar en ouder.


Tabel 1.1: Kijkcijfers per zender, 6 jaar en ouder, gehele dag (02-26 uur).


Tabel 1.2: Kijkcijfers per zender, 6 jaar en ouder, avond (18-24 uur).

Meest bekeken programma’s en bereik
De top-25 van meest bekeken programma's (inclusief uitgesteld kijken t/m 6 dagen na de uitzenddag) wordt aangevoerd door Wie is de mol op NPO 1 van 7 januari.Gemiddeld over de gehele uitzending waren er 3.642.000 kijkers. Het totaal aantal kijkers dat het programma bereikte was 4,4 miljoen.

Het hoogste totaal aantal kijkers was voor Nederland Kiest de Uitslagen op 22 november op NPO 1. Deze uitslagen van de Tweede Kamer verkiezingen realiseerde een bereik van 6.251.000 personen van 6 jaar en ouder.


Tabel 2: Top-25 meest bekeken programma’s, 6 jaar en ouder, gehele dag (02-26 uur).


Tabel 3: Top-25 meest bekeken programma’s exclusief sport, 6 jaar en ouder, gehele dag (02-26 uur).


Tabel 4: Top-25 meest gekeken programma’s obv totaal aantal kijkers, 6 jaar en ouder, gehele dag (02-26 uur).

Uitgesteld kijken
Wie is de Mol van 14 januari 2023 is het meest uitgesteld bekeken programma van 2023 met gemiddeld 1.922.000 kijkers die uitgesteld keken binnen 6 dagen na de uitzenddag. Het programma met het hoogste aandeel kijktijd dat uitgesteld gekeken is in verhouding tot de totale kijktijd van dat programma, is Expeditie Robinson op 2 september 2023 met 69,7%. Dit was de eerste aflevering van het seizoen 2023.


Tabel 5: Top-10 meest uitgesteld bekeken programma’s, 0-6 dagen na uitzenddag, 6 jaar en ouder, gehele dag (02-26 uur).

Michiel van Zaane

Nieuwsbrief

  • Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
  • Inschrijven

Laatste reacties

Word abonnee en ontvang:

  • ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
  • ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events

MarketingTribune Events


  • MarketingTribune.nl/media houdt je dagelijks op de hoogte van het laatste medianieuws, met actualiteiten, trends, achtergronden en opinies over zowel de mediakanalen zelf als de strategieën om als marketeer meer bereik te genereren.
  • MarketingTribune: meer over marketing en merken