[onderzoek] Nederland loopt miljarden mis door trage AI-adoptie
![[onderzoek] Nederland loopt miljarden mis door trage AI-adoptie](/algemeen/nieuws/2025/03/onderzoek-nederland-loopt-miljarden-mis-door-trage-ai-adoptie/Nederland-loopt-miljarden-mis-door-trage-AI-adoptie.jpg)
- Algemeen
- 11 mrt 2025 @ 10:26
- Link
-
Tamara de Vos
Allround redacteur
BBP Media - Geen tag
- 11 mrt 2025 @ 10:26
- Tamara de Vos
Nederland dreigt jaarlijks €8,1 miljard aan economische groei mis te lopen door een gebrek aan investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) en digitale bedrijven. Dit blijkt uit onderzoek van Implement Consulting Group in opdracht van Google.
Ondanks een sterke digitale infrastructuur ontvangt Nederland slechts 2,3% van het Europese durfkapitaal voor AI, terwijl het land 6,3% van de Europese economie vertegenwoordigt.
Drie belemmeringen voor AI-groei
Het onderzoek wijst op drie belangrijke obstakels die de ontwikkeling van AI in Nederland vertragen:
• Investeringsachterstand: Europa ontvangt omgerekend € 92 miljard minder durfkapitaal dan de Verenigde Staten, waardoor Nederlandse AI-startups minder financieringsmogelijkheden hebben.
• Complexe regelgeving: Versnipperde en kostbare wetgeving maakt het moeilijk om grensoverschrijdende investeringen aan te trekken.
• Tekort aan talent: Nederland kampt met een tekort aan STEM-afgestudeerden. Ongeveer 20% van de digitale bedrijven ervaart dit als een groeibarrière.
Onbenut potentieel
In Nederland zijn momenteel circa 6.100 digitale bedrijven actief, goed voor 150.000 banen. Volgens het onderzoek zou opschaling naar het niveau van de best presterende OESO-landen jaarlijks € 8,1 miljard extra kunnen opleveren en 53.000 hoogwaardige banen creëren. Digitale bedrijven blijken gemiddeld 90% productiever dan traditionele ondernemingen.
Eerder onderzoek van Implement Consulting Group suggereerde al dat generatieve AI tot € 85 miljard aan het bruto binnenlands product kan bijdragen in de komende tien jaar, mits Nederland tijdig investeert in onderwijs, innovatie en adoptie. Martijn Bertisen, Vice President van Google Benelux, stelt: ‘We zijn in Nederland van het “eerst zien, dan geloven”. Dat heeft ons vaak goed gediend, maar met AI dreigt het een zwak punt te worden.’
-
Tamara de Vos
- Werkt bij: BBP Media
- Functie: Allround redacteur
- Website:https://bbpmedia.nl
- Profiel »
Nieuwsbrief
- Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
- Inschrijven
Meest gelezen
- Porsche blaast klassieke 911-advertenties nieuw leven in
- Breng de beleefwereld van de consument in brand tracking
- [column] If marketing can sell sneakers, why not peace?
- Boekenweek start met ode aan alle boekhandelaren
- Heineken meest creatieve merk volgens WARC
- Luxor Rotterdam: merktransitie met lange adem
Word abonnee en ontvang:
- ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
- ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events
MarketingTribune Events
- 9apr 2026
Branded Content Event
- 19mei 2026
Retail Media Day 2026
- 11jun 2026
NIMA Marketing Day 2026
De nieuwste selectie whitepapers
- Rijd je merk naar de spotlight: activatie die jouw doelgroep niet mist
- Ontgrendel het brein: neuro-contextual ads die de aandacht grijpen
- Wil je PR met resultaat? Download dan Counter's PR Playbook
- B2B Ecommerce Compass 2026: Van digitale volwassenheid naar intelligente en agentic commerce
- De Gids voor AI klantenservice

