[column] Lessen van Saints & Stars: gemis aan omgevingssensitiviteit is dodelijk

[column] Lessen van Saints & Stars: gemis aan omgevingssensitiviteit  is dodelijk
  • Algemeen
  • 30 jul 2025 @ 13:30
  • Link
  • Frank Peters
    Frank Peters

    eigenaar / oprichter
    Virtus Communications
  • Geen tag

Het gebeurt regelmatig dat merkorganisaties en ondernemers aan het wankelen worden gebracht door explosieve druk van buiten. Kijk naar wat er recent gebeurde bij de high end sportschoolketen Saints & Stars, die wordt verdacht van niet wettelijk opereren en mogelijk zelfs human trafficking. Steeds is de rode draad in dergelijke situaties dat er sprake is van integriteitsissues en onderschatting van het sentiment in de omgeving van de organisatie, signaleert Frank Peters - expert in integere én in crisiscommunicatie.

Het lijkt erop dat in veel bestuurskamers de verbinding nog vaak mist met de samenleving. Er is overduidelijk gebrek aan omgevingssensitiviteit. En dat is verbazingwekkend omdat ondernemers meestal toch beschikken over voldoende kunde en ervaring en bovendien vaak nog worden ondersteund door een leger van interne en externe adviseurs. Narcisme maakt echter veelal blind voor wat de omgeving vindt en verwacht.

Het is dus cruciaal dat ondernemers bij hun beleidskeuzes en handelen rekening enerzijds voldoen aan de geldende wetgeving, maar anderzijds ook rekening houden met de waarden en normen van hun omgeving. Kortom met de verwachtingen van de stakeholders en inzicht hebben in de positie die zij innemen ten aanzien van het handelen van de organisatie. Je moet voortdurend voldoen aan hun verwachtingen. Onderschat hun positie en macht niet, want de interne en externe stakeholders zijn -zeker met social media in de hand- tegenwoordig jury, rechter en beul. Je komt dus niet weg met niet integer handelen. Realiseer je dat je opereert in een glazen huis, waardoor uiteindelijk alles uitkomt.

Naast onderschatting van het sentiment speelt ook angst voor de druk van buiten een belangrijke rol. De natuurlijke neiging van bestuurders bij issues en crises is om te duiken en het probleem te ontkennen. Uit onderzoek van TNO blijkt dat dit in 90 procent van de crises de initiële reactie is van bestuurders. En in de meeste gevallen bleek dat achteraf onterecht, omdat ze wel degelijk met een crisis te maken hadden. Angst is veelal de reden voor dit gedrag en blijkt in de praktijk dus een slechte raadgever. De Vlaamse filosoof Damiaan Denys geeft aan dat angst voor iedereen een negatieve emotie is. Hij is de mening toegedaan dat alle angst een leugen is en je daar dus beter maar overheen kunt stappen.

Het gaat om het juiste doen als niemand kijkt, maar ook om opstaan en leiderschap tonen en je kwetsbaar durven opstellen als het toch nog eens misgaat. Die uitgangspunten zijn de basis voor excellent ondernemerschap en het realiseren van een next level gym! Het afzien van deelname aan Canal Parade is verstandig, maar daarmee is het voor Saints & Stars nog lang niet klaar. Interessant om ook de volgende stappen in deze casus te blijven volgen!

De komende tijd zal namelijk blijken hoe het merk reageert op de crisis en of haar klanten en partners, zoals de influencers, haar een toekomst gunnen. Maar de belangrijkste sleutel daarvoor ligt natuurlijk bij de autoriteiten die iets van het handelen van het merk gaan vinden. 
 

Frank Peters
Virtus Communications
 

beeld:  Nick Castelli | Unsplash

Frank Peters

Nieuwsbrief

  • Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
  • Inschrijven

Word abonnee en ontvang:

  • ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
  • ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events

MarketingTribune | Vacatures

Dé plek voor een nieuwe stap in je carrière! Ontvang nieuwe relevante vacatures direct in je inbox:

 

Job Alert

MarketingTribune Events


  • MarketingTribune.nl: presenteert en duidt het brede palet aan ontwikkelingen in het vakgebied marketing.
  • MarketingTribune: meer over marketing en merken