JONGERENICONEN 2026 - Bouillon maakt uit eten bereikbaar
- Algemeen
- 24 dec 2025 @ 14:00
- Link
-
Peter van Woensel Kooy
senior redacteur, merk-expert
MarketingTribune - Geen tag
- 24 dec 2025 @ 14:00
- Peter van Woensel Kooy
Wat willen jongere generaties het komend jaar? Dat onderzoeken wij voor de 30ste keer in de MarketingTribune-rubriek 'Jongereniconen'. Het overkoepelende antwoord is nu: ‘affordability’. In tien delen lees je aanstaande trends, met vandaag focus op 'eten & gezondheid'. Welke food insights worden relevant in 2026?
‘Het leek dit jaar het toverwoord van de restaurantwereld: nostalgie. Aangezien de wereld op zijn zachtst gezegd nogal een zooitje was, had bijna niemand behoefte aan spektakel op het bord. En dus was dit het jaar van ouderwetse smaken, van comfort, van herkenbaarheid’, signaleert culinair expert Mara Grimm in Het Parool. Volgens haar zie je dat ook terug in Nederlandse eethuisinterieurs. ‘In de nieuwe generatie restaurants en cafés word je omringd door houten lambriseringen, warme kleuren, brocante servies en rijke stoffen’, ziet Grimm (29/11/’25).
![]()
Klassiek gerecht met nieuwe toevoegingen
Dat tekent de horeca als herontdekte plek voor verbinding en gezelligheid. Maar qua affordability: waar kan Gen Z nog betaalbaar uit eten of boodschappen doen?
In dit licht eerst een mooie primeur: de komst van de Bouillon naar Nederland. Michiel van der Eerde, oprichter van Baut: ‘Na de trend van Franse bistro's, starten we nu in april 2026 in Die Port van Cleve, tegenover de Bijenkorf: Bouillon d’Amsterdam.’ Zoals een echte Parijse Bouillon betaamt vind je hier straks Franse klassiekers voor de kleine portemonnee en snel geserveerd. Voilà. Andere trends?
![]()
In elke supermarkt verschijnen steeds meer nieuwe producten waaraan proteïne is toegevoegd. Lees ook onze uitgebreide 'proteïne hype'-analyse over oorzaken, nut en kansen voor merken in j.l. MT10/'25; bestel [hier] deze print editie.
Volgens Jonas Kooyman, hoofdredacteur van de Instagram-hit Havermelkelite, is er voor de stedelijke voorhoede de afgelopen jaren veel veranderd. ‘Iedereen was eerst optimistisch bezig met duurzaamheid, plantaardig eten en een betere wereld. Nu overheerst iets anders: een soort licht nihilisme.’ Hij ziet dit als een reactie op een opeenstapeling van crises. ‘Mensen hebben het gevoel dat de wereld uit de hand loopt. De reflex is dan: laat maar, ik neem een Martini en een steak’, vertelde hij tijdens een talk op de Adnight bij W+K Amsterdam. ‘Nu is het weer hip om te koken op open vuur met vlees en boter. Dit zegt veel over de tijdsgeest.’
Volgens hem wordt de 'Dirty Martini' in 2026 een rage:
@havermelkelite de esma is inmiddels provinciaal en natuurwijn kennen we nu wel.. dirty martini yay or nay? #havermelkelite #amsterdam #dirtymartini #horeca #trend #cocktail #randstedelijk ♬ origineel geluid - havermelkelite
Kooyman vergelijkt het huidige moment met de roaring twenties: een periode van overvloed en chaos. ‘Toen danste men letterlijk op de rand van de vulkaan. Nu doen we dat digitaal op Instagram, in de club of in de keuken.’
![]()
In opkomst: rituele tonijnfileer-lunches voor de 'happy few'
Foodexperts Mijnke Scheltema en Laura Emous van Food Cabinet voorspellen dat foodmarketing in 2026 vooral zal draaien om nuchterheid en functie, waarbij micromerken aan vertrouwen winnen en kleine luxe en thuiservaringen centraal zullen staan. Mentale gezondheid en gut health worden sleutelwoorden. In de communicatie met Gen Z staan volgens de jongedames collabs centraal en worden creators ingezet die Gen Z kunnen bereiken met een vleugje ironie, een snuf nostalgie en gedurfde branding.
En heuglijk nieuws: er is toekomst na matcha, meldt Oatly. Want in 2026 gaan we allemaal aan de thee, bij voorkeur gedronken in de ‘Nouveau kroeg’ of gewoon thuis. Lekker veilig en affordable. Bij voorkeur ramvol proteïne.
Opmerkelijk is ook ons interview [hier] met Joyce Bierman (hoofdredacteur Allerhande) over foodtrends onder Gen Z en over feestdissen. Bierman ziet een sterkere hang naar affordabilty, waar Albert Heijn op inspeelt met bijvoorbeeld een driegangenkerstmenu vanaf € 3,99 per persoon. Jongeren zegt zij niet meer via het tijdschrift Allerhande te bereiken, ondanks de oplage van circa twee miljoen, maar uitstekend via de app en via foodinfluencers zoals Chef van der Lecq.
![]()
Daan van der Lecq in het nauw. Lees verder in MT01/'26 (print) over 'Creators' (bron: Insta)
![]()
Het nieuwe boek van de Chef
![]()
Ook nieuw: Hema tompouce wordt bol
ALLE 13 GOED
Elody de Vries, foodtrendexpert en fijnproever bekend van Friends & Forks (@Friendsandforks) presenteert in Jongereniconen traditioneel haar foodvoorspellingen. Hier zijn de dertien trends die zij verwacht voor 2026:
1. Italian fast casual
2. Reizende concepten
3. Van ceremonial matcha naar ceremonial cacao
4. Functional drinks
5. Neo-nostalgie
6. Kaviaar voor iedereen
7. Butter yellow
8. Gochujang en gochugaru
9. Van proteïne naar vezels
10. Savory desserts
11. New wave Filipino
12. Hybride 2.0
13. Van de Randstad naar de rest
- Lees [hier] Elody's XL column met toelichting
- Verdiep je verder in foodmarketingtrends voor 2026 met [deze column] op MarketingTribune van Food Cabinet.
![]()
Grote garnalencocktail uit de Kerst Allerhande
(wordt in het nieuwe jaar vervolgd met Icoon 5)
- Lees [hier] de Jongereniconen 2025 terug
foto boven: credits Unsplash
onderzoek en samenstelling: Peter van Woensel Kooy
verantwoording: zie Icoon 10
LEES TERUG:
ICOON 1 > TERUGBLIK
ICOON 2 > DIGITALE WERELD & DEVICES
ICOON 3 > AI
NEXT:
ICOON 5 > PSYCHE, BETEKENIS, SEKS & DRUGS
ICOON 6 > POLITIEK
ICOON 7 > MODE & WINKELEN
ICOON 8 > MUZIEK, FEESTJES EN FESTIVALS
ICOON 9 > NIEUWE ENERGIE & KLIMAAT
ICOON 10 > WERK, ZELFREDZAAMHEID & MAATSCHAPPIJ
Printexemplaar MT12/'25 met alle Jongereniconen 2026 aanvragen en voortaan als eerste ontvangen? [Klik hier]
-
Peter van Woensel Kooy
- Werkt bij: MarketingTribune
- Functie: senior redacteur, merk-expert
- Website:http://nl.linkedin.com/in/petervanwoenselkooy
- Profiel »
Nieuwsbrief
- Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
- Inschrijven
Meest gelezen
Word abonnee en ontvang:
- ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
- ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events
MarketingTribune Events
De nieuwste selectie whitepapers
- Commerce media: van klikken naar connecties
- From Insights to Impact: AI Strategies for the Modern Contact Centre
- AI SEO: hoe word je gevonden als je klanten ChatGPT gebruiken in plaats van alleen Google?
- Wil je je magazijn slimmer organiseren en klaarstomen voor groei, maar weet je niet waar je moet beginnen?
- The State of AI in Customer Experience 2025

