[onderzoek] In groeimarkt on-the-go food wint gemak van gezondheid

[onderzoek] In groeimarkt on-the-go food wint gemak van gezondheid
  • Food-en-retail
  • 4 dec 2025 @ 08:00
  • Link
  • Peter van Woensel Kooy
    Peter van Woensel Kooy

    senior redacteur, merk-expert
    MarketingTribune
  • Geen tag

De Nederlander is onderweg en eet onderweg, in de auto, trein, op de fiets of lopend. Waar reizen vroeger vooral functioneel waren, zijn het nu momenten waarop we ook steeds vaker snacken en lunchen. Uit nieuw onderzoek van NielsenIQ blijkt dat de markt voor ‘on-the-go’-producten jaar op jaar groeit maar gezond is anders.

De markt groeit, zowel in omzet als binnen het totale FMCG-aanbod, heeft NielsenIQ vastgesteld. Hoewel 85% van de aankopen nog altijd in supermarkten plaatsvindt, winnen tankstations en gemakswinkels langzaam terrein.

Gemak voert daarbij veruit de boventoon. Bijna de helft kiest voor deze producten vanwege de snelle beschikbaarheid en het feit dat ze ‘zo weg te happen’ zijn, en jongere Nederlanders hechten extra waarde aan tijdswinst. Gezondheid speelt nauwelijks mee, slechts 9% noemt dit als motivatie. Zoals het onderzoek het verwoordt: ‘gemak is koning, gezondheid bijzaak’.

Opvallend is de rol van jongeren (13–24 jaar). Zij plannen hun eetmomenten onderweg vaker vooruit, en staan extra open voor nieuwe producten. Terwijl 67% van alle Nederlanders iets van huis meeneemt, doet slechts 57% van de jongeren dat. Volgens de onderzoekers zijn zij ‘de innovators binnen het on-the-go-segment’. Lunchmomenten (50%) en snacks in de middag (35%) domineren en jongeren springen eruit bij tussendoortjes en ontbijtproducten. Favorieten zijn broodjes, zoete en hartige snacks, fruit en drankjes in handige verpakkingen. De populariteit van warme broodsnacks, een keuze van 34%, onderstreept volgens NielsenIQ dat gezondheid zelden leidend is.

Omdat slechts 15% van de consumenten vaker dan één keer per week onderweg iets koopt, is elk contactmoment cruciaal. Merken en retailers kunnen volgens NielsenIQ meer marktaandeel winnen door ‘praktische verpakkingen en slimme in-store communicatie’ te combineren met producten die inspelen op smaak en het juiste snackmoment. En wellicht verantwoordelijkheid nemen door passanten vaker te verleiden met een iets gezonder aanbod.

foto on-the-go-kraam: Samuel Isaacs / Unsplash  

Peter van Woensel Kooy

Laatste reacties

Nieuwsbrief

  • Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
  • Inschrijven

Word abonnee en ontvang:

  • ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
  • ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events

MarketingTribune | Vacatures

Dé plek voor een nieuwe stap in je carrière! Ontvang nieuwe relevante vacatures direct in je inbox:

 

Job Alert

MarketingTribune Events

Partners:

Brand Builders
ChannelUp
Young Perfect

  • MarketingTribune.nl/food-en-retail is het toonaangevende informatieplatform voor en over retail in Nederland. Nieuws, meningen, achtergronden, trends op het gebied van detailhandel en e-commerce? Geen professional in retail kan zonder.
  • MarketingTribune: meer over marketing en merken