'Meer eten, minder zorg'

  • Food-en-retail
  • 19 nov 2015 @ 11:52
  • Link
  • Gastblogger
    Gastblogger

    Gastauteur
    MarketingTribune
  • OuderenzorgFood

Wanneer eten en drinken bij kwetsbare mensen meer en beter zou worden ingezet, zouden zij een gelukkiger leven hebben, langer zelfstandig blijven en zijn er minder zorgkosten. Onderzoek en praktijkervaringen tonen dit aan. En ik schreef er een boek over.

We moeten 365 dagen per jaar eten en drinken, meerdere keren per dag.

Bij eten en drinken komen alle facetten van zelfredzaamheid kijken zoals veiligheid, hygiëne, jezelf verplaatsen, lichaamshouding, communicatie, jezelf aan- en uitkleden, je eigen keuzes maken, dagstructuur, dagelijkse (huishoudelijke) activiteiten, veiligheid, geestelijke activiteit etc. Hierdoor is eten en drinken een voor iedereen aanwezig en beschikbaar ‘oefenterrein’ om je zelfredzaamheid te behouden of deze verder uit te breiden! Ook preventief. Waarom maken we daar geen gebruik van? Waarom is eten en drinken niet belangrijker bij de ondersteuning van kwetsbare mensen?

De huidige manier van werken in de zorg maakt mensen afhankelijk en passief.  Dit komt doordat de werkwijze gebaseerd is op het overnemen van taken van de cliënt, in plaats van het ondersteunen van de cliënt in het nog zo lang mogelijk zelfstandig handelingen kunnen blijven uitvoeren. Hierdoor gaan vaardigheden en verantwoordelijkheden van de cliënt verloren, waardoor de afhankelijkheid en de passiviteit van de cliënt vergroot wordt.

En in dit alles heeft eten en drinken voor de cliënt nauwelijks een plaats.

Het belang van eten en drinken
Maar het kan ook anders!  Mijn boek ‘Meer eten minder zorg!’ laat zien dat het middel ‘eten en drinken' op een betere manier kan worden ingezet, waardoor het een enorme meerwaarde heeft:

- Eten en drinken als preventief middel om afhankelijkheid van zorg zo lang mogelijk uit te stellen of te voorkomen.
- Eten en drinken als middel om een langere zelfredzaamheid te behouden met een betere kwaliteit van leven.
- Eten en drinken als middel om als individu langer actief te blijven met meer eigen regie.
- Eten en drinken als middel om de zorg betaalbaar te houden.
- Eten en drinken als middel voor een sociale, duurzame samenleving.






Eten en drinken kan van grote meerwaarde zijn om het langer thuis blijven wonen van kwetsbare mensen in de samenleving mogelijk te maken of om mensen binnen zorgomgevingen meer zelfredzaam te laten zijn.

In het boek ‘Meer eten minder zorg!’ laat ik zien wat de mogelijkheden hierin zijn aan de hand van praktische voorbeelden en resultaten uit projecten en onderzoeken. Mogelijkheden die zowel in de zorg zelf als door mensen thuis kunnen worden toegepast.

Phyllis den Brok
expert verandermanagement in eten- en drinken voor wonen, welzijn, zorg en onderwijs



   Cover nieuwe boek


   
   De auteur


 















Voor meer informatie over het boek ‘ Meer eten minder zorg!’ of om het boek te bestellen klik hier

Gastblogger

Laatste reacties

Nieuwsbrief

  • Mis niets! Schrijf je nu in voor de gratis nieuwsbrief.
  • Inschrijven

Word abonnee en ontvang:

  • ✔ Elke maand MarketingTribune thuis op de mat
  • ✔ Maar liefst €100,- korting op alle MarketingTribune events

MarketingTribune | Vacatures

Dé plek voor een nieuwe stap in je carrière! Ontvang nieuwe relevante vacatures direct in je inbox:

 

Job Alert

MarketingTribune Events

Partners:

Brand Builders
ChannelUp
Young Perfect

  • MarketingTribune.nl/food-en-retail is het toonaangevende informatieplatform voor en over retail in Nederland. Nieuws, meningen, achtergronden, trends op het gebied van detailhandel en e-commerce? Geen professional in retail kan zonder.
  • MarketingTribune: meer over marketing en merken